Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Okazuje się, że dzięki nim możesz znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, co jest sporą zaletą. Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice? Czym cechuje się pozyskiwanie energii ze słońca? Dlaczego warto z niej korzystać? Jaki wydatek wiąże się z założeniem instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika oszczędności

Każdego roku odnotowujemy w Polsce wzrost cen za prąd o około 5 lub więcej procent. Co ciekawe, za pomocą fotowoltaiki, przy mocy 3 kW zaoszczędzisz do 1500 zł, a nawet dwa razy więcej, wybierając panele o mocy 5 kW. Dane te jasno wskazują, że zwrot z inwestycji za zakup fotowoltaiki nastąpi po około 8 latach. Jak wygląda koszt takiej instalacji? Średnie koszty oscylują w granicach 30 tys. złotych i jest to zależne od faktu, ile prądu zużywasz. Nie zapominaj o tym, że wydatek ten obniżysz dzięki rządowym programom (Mój Prąd pozwoli pozyskać do 5 tys. złotych dopłaty). W zeznaniu podatkowym warto rozliczyć panele, wliczając je w ulgi podatkowe.

Fotowoltaika ile można zaoszczędzić?

Dobór paneli fotowoltaicznych nie jest łatwym zadaniem. Powinieneś dokładnie przestudiować rachunki za prąd w ostatnich miesiącach oraz wyciągnąć z nich wartość średnią. Mając na względzie opusty, dla instalacji o mocy 10 kW za 1 kWh, jaką oddasz do sieci jako prosument, możesz odebrać około 0,8 kWh energii zmagazynowanej (jest ona przetrzymywana przez dostawcę prądu). Najprościej rzecz ujmując, przykładowa instalacji o mocy 4,2 kWp pozwoli Tobie wyprodukować ok. 4200 kWh energii elektrycznej na rok. Oszczędności przyjdą po paru latach, jednakże warto rozważyć takie rozwiązanie. Fotowoltaika cieszy się ogromnym uznaniem na rynku i jest montowana nie tylko na wsiach, lecz także w miastach. Zielona energia jest przyszłością dla Ciebie i dalszych pokoleń – pozwala ochraniać środowisko i pozyskiwać energię prosto z natury.
Sprawdź także: Kiedy spodziewać się zwrotu z inwestycji?
Elektrownia słoneczna posiadana na własność ma bez wątpienia szereg zalet. Przede wszystkim, jeśli zaczniesz samodzielnie produkować energię ze słońca, będziesz mógł po pewnym czasie korzystać za darmo z prądu. Warto zauważyć, że w trakcie dwudziestu lat zaoszczędzisz nawet do kilkuset tysięcy złotych. Na uznanie zasługuje też aspekt ekologiczny. Pamiętaj o tym, że sama żywotność paneli fotowoltaicznych szacowana jest na 25 do 30 lat. Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu domu lub w pobliżu budynku. Coraz chętniej zakładane są również elektrownie tego typu, które pozwalają sporo oszczędzić.
Kontakt
Adres
ul. Gliwicka 33, 41-902 Bytom
Napisz do nas!