Alkomaty to popularne urządzenia, które wśród kierowców cieszą się uznaniem ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz stosunkowo niską cenę – a dorównują dokładnością także modelom policyjnym, Jednym z ciekawszych urządzeń jest AlcoFind PRO-X-5 PLUS, który wyróżnia się pod kątem nowoczesnych rozwiązań i funkcji, ale przede wszystkim zaskakuje precyzją. Dlaczego warto postawić na alkomat PRO-X-5 PLUS?

Alkomat AlcoFind PRO-X-5 PLUS

To nowoczesna propozycja od słynnego, koreańskiego producenta, nieprzypadkowo cieszącego się uznaniem na rynku. Jedną z pierwszych rzeczy rzucających się w oczy po rozpakowaniu pudełka jest rozmiar akcesorium, które jest bardzo niewielkie, a mimo to wyposażono je w stosunkowo spory wyświetlacz. Alkomat AlcoFind PRO-X-5 PLUS to urządzenie w obudowie z czarnego, matowego plastiku, dzięki czemu nie tylko dobrze się prezentuje, ale jest odporne na uszkodzenia i przez lekką chropowatość tworzywa dobrze siedzi w dłoni.

Alkomat PRO-X-5 PLUS

Bardzo interesujące urządzenie, które cieszy się prostotą obsługi, ponieważ używa się go za pomocą tylko dwóch przycisków. To ułatwienie zwłaszcza w przypadku stosowania akcesorium przez osoby starsze albo w ciemności. Wspomniany wcześniej ekran posiada podświetlenie i jest bardzo czytelny. Wskazuje wyniki do dwóch miejsc po przecinku. W zestawie znajdują się też wielorazowe ustniki, które sprzyjają prostemu i higienicznemu dokonywaniu pomiarów.

Podczas testów mieliśmy okazję skorzystać z policyjnego alkomatu, który oczywiście służył za wzorzec – czemu nie można się dziwić, w końcu jest kilkukrotnie droższy. Okazuje się, że pomiary były bardzo zbliżone, a w większości przypadków identyczne. Nie dochodziło do wahań większych, niż ok. 0,01. Sercem tego alkomatu jest bowiem bardzo dobry platynowy sensor elektrochemiczny, który działa bardzo skutecznie i precyzyjnie.

Warto wspomnieć również o innych, przydatnych funkcjach tego modelu. AlcoFind PRO-X-5 PLUS wskazuje aktualny stan zużycia baterii. Ponadto zapamiętuje do 10 pomiarów wstecz, zlicza ilość pomiarów oraz kalibracji, podświetla ustnik w trybie testowym, dźwiękowo informuje o rozładowaniu baterii czy końcu pomiaru, jak i uszkodzeniu sensora. Alkomat AlcoFind PRO-X-5 PLUS automatycznie wyłącza się w przypadku dłuższej bezczynności, co sprzyja oszczędności baterii.

Zgodnie z obietnicami producenta, AlcoFind PRO-X-5 PLUS wymaga 15 sekund do gotowości do pomiaru, natomiast sam pomiar trwa trzy sekundy. W przypadku tego modelu trzeba pamiętać o konieczności wykonania kalibracji po około 500 testach lub po roku użytkowania. Trzeba wiedzieć, że nawet brak regularnego stosowania przyczynia się do zużycia sensora, dlatego kalibracja tak czy inaczej będzie konieczna. Gadżet jest zasilany dwoma bateriami alkalicznymi AAA i wystarczają na stosunkowo długi czas.

Podsumowując, to bardzo udany alkomat za przystępne pieniądze, który zaskakuje funkcjonalnością i dokładnością. Idealny do osobistego stosowania.