Zakupiony przeze mnie alkomat Drager 5000 to porządny sprzęt, który miałem okazję dotychczas testować przez okres 3 miesięcy. Jego niewielki rozmiar, łatwość obsługi oraz szybkie działanie sprawiają, że sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Na uwagę zasługuje również cena, a także długa gwarancja, którą oferuje producent. Czujnik elektrochemiczny to klasyk, ale czy w tym przypadku działa bez zarzutu? Czy warto sięgnąć po Drager 5000? Prezentuję moją ocenę w poniższej recenzji.

Specyfikacja – alkomat Drager 5000

Marka Drager znana jest na rynku alkomatów i cieszy się dużym zaufaniem klientów, stąd też postanowiłem zainwestować właśnie w ten model. Urządzenie posiada czujnik elektrochemiczny, wykorzystujący autorską technologię DrägerSensor, co pozwala na osiąganie dokładnych oraz precyzyjnych wyników. Zakres pomiarów obejmuje od 0 do 2.5 mg/l, a samo przygotowanie do wykonania badania wynosi jedynie do 2 sekund po uruchomieniu sprzętu. Czas poboru próbki to również 2 sekundy – takie wyniki zdecydowanie wyróżniają się spośród innych dostępnych na rynku modeli alkomatów 5000. Sądzę więc, że model ten sprawdzi się do użytku prywatnego, ale także w zakładach pracy czy podczas imprez masowych, gdzie niezwykle istotny jest szybki czas przeprowadzania badań. Ja głównie testowałem sprzęt w miejscu pracy.

 

Drager 5000 działa również w trybie wydłużonej pracy na bateriach, co jest bardzo korzystne w eksploatacji. Na jednym działaniu akumulatora można wykonać aż 5000 pomiarów, jak informuje producent. Zobaczymy, czy w praktyce ta liczba się potwierdzi. Sam drager 5000 prezentuje się bardzo elegancko, jest raczej niewielki, dobrze leży w dłoni, a sama obsługa jest intuicyjna oraz dość prosta. Sprzęt wyposażony jest w wyświetlacz LCD o dużej jasności, nie ma więc problemu z odczytaniem wyników. Wyślę, że warto podkreślić, że urządzenie wskazuje na liczbę wykonanych pomiarów, co jest dużym ułatwieniem i pozwala pamiętać o okresowej kalibracji. Podobnie otrzymamy również komunikat w przypadku uszkodzenia sensora, co będzie niezwykle przydatne w przypadku jego awarii. W przypadku braku pracy akumulatora Drager 5000 sam się wyłączy.

Drager 5000 – moja ocena

Dotychczas korzystałem z dwóch alkomatów innych marek i nie do końca byłem zadowolony z ich funkcjonowania. Myślę, że największym problemem był długi czas przygotowania do pomiaru tuż po włączeniu sprzętu. Tutaj działa to rewelacyjne (jedyne 2 sekundy), nie zdarzę nawet pomyśleć, a alkomat jest gotowy do pracy. Po 2 miesiącach użytkowania Drager 5000 (głównie miejsce pracy, ale też prywatnie) oceniam sprzęt bardzo pozytywnie. Jest sprawny, bardzo dokładny i w sumie nie mogę wskazać na nic, co sprawiałoby problem.

 

Cena również jest bardzo atrakcyjna. Może nie jest to najniższy koszt, ale zdecydowanie idą za nim wysokiej jakości komponenty urządzenia. No i marka Drager daje również gwarancję, że otrzymany produkt to najwyższej jakości urządzenie. Jeżeli poszukujecie sprzętu profesjonalnego, o wysokiej precyzji pomiarów, a do tego bezawaryjnego, to zdecydowanie polecam alkomat Drager 5000.