Przechowywanie produktów spożywczych musi być zgodne z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jeśli celem jest zapobieganie zepsuciu i działaniu szkodników. Nie wystarczy wybrać opakowanie z wytrzymałego materiału – konieczne jest jeszcze dopasowanie odpowiedniego zamknięcia, które będzie chroniło zawartość. W tym zakresie bardzo dużą popularność w ciągu ostatnich lat zdobyły zamknięcia strunowe. Czy są one warte uwagi? Sprawdzamy to w poniższej recenzji.

Czym są zamknięcia strunowe?

Zamknięcia strunowe to specjalne elementy wykorzystywane do zamykania worków, torebek oraz innych opakowań zawierających artykuły spożywcze. W zależności od rodzaju produktu opakowania mogą być wykonane z różnych materiałów, choć najczęściej stosuje się pochodne plastiku. Kluczem do wygodnego zamykania i otwierania jest obecność elastycznej struny. Zamknięcia strunowe są obecnie szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, dlatego można spotkać je w opakowaniach na przykład bakalii, orzechów, przypraw i wielu innych. Taki rodzaj zamknięć stosuje się już na etapie produkcji w zakładach produkujących żywność, w których trzeba od razu zapakować produkty w hermetyczny sposób.

Zamknięcia strunowe – zalety

Recenzja zamknięć strunowych nie byłaby kompleksowa, gdyby nie znalazło się w niej przynajmniej kilka pozytywnych opinii krążących na ich temat. Zarówno producenci, jak i konsumenci doceniają przede wszystkim łatwość użycia zamknięć strunowych. Wymagają jedynie przeciągnięcia wzdłuż struny, aby zamknąć szczelnie opakowanie. To dużo wygodniejsze rozwiązanie niż stosowanie tradycyjnych zatrzasków, klipsów czy spinaczy. Obecność elastycznej struny sprawia również, że praca z opakowaniem zajmuje zaledwie kilka sekund. Zamknięcia strunowe stosowane obecnie w przemyśle spożywczym są wielokrotnego użytku. Można je dowolnie otwierać i zamykać, zatem jedno opakowanie starcza na długi czas, a przy tym pozwala na zachowanie świeżości produktu znajdującego się w środku. Elastyczna struna zapewnia solidne zamknięcie opakowania – nie ma tam miejsca na szczeliny i inne dziury, przez które mogłoby wpadać powietrze.

Zamknięcia strunowe dla branży spożywczej – podsumowanie

Choć w ramach codziennego użytku z zamknięć strunowych najczęściej korzystają konsumenci, to jednak z zalet takiego rozwiązania w pierwszej kolejności muszą zdawać sobie sprawę przede wszystkim producenci żywności. To oni decydują, w jakim opakowaniu będzie przechowywany ich produkt. Problemem, który trzeba rozwiązać już na etapie produkcji jest to, w jaki sposób zapewnić maksymalną świeżość zarówno podczas transportu, jak i po zakupie. W odniesieniu do takich wymagań zamknięcia strunowe sprawdzają się bez zarzutu. To proste, nieskomplikowane pod względem technicznym rozwiązanie, które po prostu spełnia swoją podstawową rolę. Prostota jest w tym przypadku niewątpliwym plusem, ponieważ taki rodzaj zamknięcia nie sprawia żadnych problemów konsumentom.